top of page

Музеєфікація фундаментів Успенського собору в Крилосі

krl10.jpg

Територія заповідника «Крилос» доволі насичена різними архітектурними та ландшафтними об’єктами. 
Важливим принципом для нас при розробці проєктного рішення було збереження існуючого ансамблю історично значущого місця. Окрім збереження фундаментів місця давнього княжого престолу, ми переосмислили доступність та відкритість української історичної пам'яті в архітектурі.

місце:

Україна, Івано-Франівська область, Крилос

рік:

2018

Архітектор проєкту:

Тарас Сулик, Іван Маркович, Олена Артемчук

Конкурсний проєкт, 1 місце 

krl location.png
krl14.jpg
krl16.jpg
krl11.jpg

Розглядати вівтарну частину фундаментів та експозицію музею можна як збоку, так і зверху через світлові ліхтарі на експлуатованій покрівлі Нового Музею.

Першою частиною проектної пропозиції є власне музеєфікація та експонування фундаментів. Накриття фундаментів планується на північно-східному схилі ділянки. В цьому місці пропонується будівництво споруди (далі «Новий Музей»), яка включатиме функцію музеєфікації фундаментів та створення нових експозиційних площ для музею.

Для повного розкриття та експонування обрано лише вівтарну частину фундаментів. Решту фундаментів консервується та протрасовується мощенням.

Щоб музеєфікувати вівтарну частину та влаштувати закрите приміщення з експозицією фундаментів потрібної висоти, ми використовуємо природній ухил рельєфу.

krl15.jpg
krl13.jpg
krl2.jpg

Другою складовою є інтегрування будівлі Нового Музею в середовище та створення цілісності зовнішнього вигляду території. Завдяки заглибленню будівлі вся площина її покрівлі є експлуатованою та знаходиться на одному рівні з площею навколо церкви. Покрівля «нового музею» стає продовженням площі.

Ззовні ми сприймаємо всю територію від муру до вівтарної частини фундаментів як суцільну площину. А збоку, з північно-східної сторони бачимо фасад споруди. Саму ж площу навколо Успенської церкви розширюємо до меж раніше дослідженого контуру мурів. Отримуємо спільний відкритий простір площі від збудованих мурів до «нового музею». Новоутворений, прямокутний в плані простір дозволяє безперешкодно пересуватись людям з обмеженими можливостями.

Для зручного доступу з північної сторони влаштовано пандус. Використавши рельєф, з півдня потрапляємо на площу в одному рівні з мощенням та доріжками, позбавляючись сходів. При упорядкуванні площі навколо церкви взято за основу контури фундаментів Успенського Собору. Сітка закритої частини фундаментів протрасована мощенням на поверхні площі. Існуючий патерн взято за основу для подальшого рисунку мощення всієї площі від мурів до Нового Музею.

Особливе місце в проєкті займає символічне відновлення місця княжого престолу у вигляді кам'яного куба на перекритті над вівтарною частиною фундаментів. Проєкт відновлює пам'ять та метафорично створює нову площину для майбутньої історії української державності, яка пишеться сьогодні.

krl17.jpg
krl12.jpg

Надбудова дахового
простору Ґранд готелю

вигляд з пішохідної смуги проспекту _день.jpg
bottom of page